Jak nie popaść w długi?

Konsekwencja w działaniu, oparta o rozsądne zasady gospodarowania swoimi zasobami finansowymi to klucz do tego by zminimalizować ryzyko wystąpienia opóźnienia w płatnościach zobowiązań. W kilku krokach opisaliśmy jak rozplanować swój domowy budżet i wyrobić w sobie nawyki, które uchronią nas przed poważnymi konsekwencjami.

Jak rozsądnie gospodarować finansami

Po pierwsze zaplanuj domowy budżet. Planuj szczegółowo i z rozsądkiem wydatki z wyprzedzeniem co najmniej dwumiesięcznym, a najlepiej półrocznym. Przykładowo, należy pamiętać, że np. przy kredycie warto ustalić wysokość spłacanych comiesięcznych rat na niższym poziomie i ewentualnie spłacać dłużej, niż stwarzać zagrożenie dla domowego budżetu zbyt wysokimi ratami.

Nigdy nie rób założenia, że do budżetu domowego wpłyną dodatkowe środki z tytułu np. otrzymania zlecenia nieplanowanych uprzednio usług, nadliczbowych godzin pracy lub premii, jeżeli nie masz pewności, że tak się stanie. Zawsze należy wziąć pod uwagę, że takie wydarzenie odwlecze się znacznie w czasie, na co nie będziesz miał wpływ

Staraj się nie wydawać wszystkich pieniędzy jakie posiadasz, zadbaj o stworzenie rezerwy finansowej, nawet niewielkiej, która będzie stanowiła zabezpieczenie finansowe w przypadku niespodziewanego pogorszenia się Twojej sytuacji. Rozrzutność sprzyja popadaniu w długi. Oszczędzanie ułatwi Ci na przetrwanie gorszego czasu aż do ponownego ustabilizowania się budżetu domowego, a także pozwoli na utrzymanie płynności płatniczej. Najłatwiejszym sposobem oszczędzania jest zmniejszenie rachunków za elektryczność czy wodę. Nie zostawiaj zapalonego światła, jeśli nikt nie przebywa w danym pokoju, albo nie zostawiaj odkręconej wody, jeśli nikt z niej nie korzysta, pamiętaj, że za to wszystko się płaci!

Unikaj zbyt pochopnego pożyczania pieniędzy. Jeśli brakuje Ci drobnej kwoty, w pierwszej kolejności zrezygnuj z przyjemności, które nadmiernie obciążają Twój budżet. Ponadto zawsze możesz skorzystać ze wspomnianej wcześniej rezerwy. W przypadku gdy sprawa trafi już do windykacji, pamiętaj, że szybki odzew na pismo informujące o podjęciu działań, jest bardzo wskazany.